30.04.2007 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda podle EU zapomíná na nelegální těžbu dřeva

Česká vláda si z celé Evropské unie vede spolu s Irskem nejhůře v boji proti nelegální těžbě dřeva. Vyplývá to z nové zprávy mezinárodní ekologické organizace WWF. Podle ní ČR nepodporuje přijetí legislativy, která by nelegální a neudržitelnou těžbu postavila mimo zákon.

Problém s živelným kácením lesů přitom řeší plán Evropské komise zvaný FLEGT, který má jednotlivé členské státy přimět k tomu, aby uzavíraly partnerství a společně bojovaly proti ilegální těžbě. Plán byl Evropskou komisí přijat již v roce 2003 a v roce 2004 ho dokonce schválily i členské státy. „Česká vláda konstatovala, že není žádné takové legislativy třeba, protože ČR již má dostatečně silnou legislativu,“ uvedla WWF.
WWF snahu jednotlivých zemí obodovala a země pak seřadila do žebříčku. Česko získalo pouhé dva body a obsadilo tak poslední příčku spolu s Irskem. Češi si navíc vedou rok od roku hůře a jejich skóre klesá. Nejlépe si naopak vedou Velká Británie, Rakousko a Nizozemsko. Lépe než česká vláda si ale vedou i Slováci, kteří získali celkem 5,2 bodu.
Pohled na tabulku přesto není podle WWF příliš optimistický. Čtyři roky od přijetí FLEGT totiž zhruba 70 procent zemí nepřijalo taková opatření, která by vedla k úplnému plnění plánu. „Zaznamenali jsme jen velmi malý pokrok, a to je především zodpovědnost jednotlivých vlád,“ uvedla Beatrix Richardsová z WWF.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down