Vláda podpořila novelu mysliveckého zákona

Lidé by za vstup do lesů, na louky či pole jako mysliveckých honiteb v době jeho zákazu mohli dostat pokutu až 30 000 korun. Dosavadní maximální pokuta je 10 000 korun. Počítá s tím novela mysliveckého zákona, kterou dnes na návrh Ministerstva zemědělství podpořila vláda. Na twitteru o tom informoval mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Norma má podle Ministerstva zemědělství pomoci snížit stavy přemnožené spárkaté zvěře jako prasat nebo jelenů. Proti novele se zvedla kritika, pod petici proti ní se podepsalo zhruba 46 000 lidí.

Zákaz vstupu do honitby vyhlašuje státní správa na žádost myslivců v době hnízdění, kladení a odchovu mláďat nebo při mysliveckém lovu. Za porušení zákazu se navrhuje uložení pokuty až do výše 30 000 korun. Jedná se o zvýšení horní hranice sankce. Maximální výše pokuty bude využita jen v nejzávažnějších případech, uvedla před dnešním projednáváním materiálu mluvčí ministerstva Markéta Ježková.

Ministerstvo chce prostřednictvím novely podle Ayrera docílit i toho, aby se snížily škody, které na zemědělských plodinách a pozemcích způsobuje spárkatá zvěř. Například prasata často žijí v lánech kukuřice a zemědělci, aby mohli žádat o náhradu škod způsobených zvířaty, budou muset pole zmenšovat. Myslivci by tak měli mít odstřel zvěře snazší.

Myslivci budou muset podle normy dodržovat plán lovu, jako důkaz by měli posílat veterinářům například pírka, tedy ocásek z odlovených kusů. Při nesplnění loveckého plánu bude hrozit myslivcům pokuta do 100 000 korun, pro právnické osoby do 200 000 korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down