23.05.2002 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda podpořila produkci škrobu

Stát podpoří o 15 tisíc tun větší objem výroby bramborového škrobu, tedy celkem 45 tisíc tun. Vláda o tom rozhodla včera schválením novely nařízení, na jehož základě stát subvencuje zpracování brambor a pšenice na škrob a vývoz výrobků z bramborového škrobu. Množství dotované produkce škrobu je tak stejné jako kvóta, kterou Česká republika požaduje po vstupu do Evropské unie. Informovalo o tom tiskové oddělení MZe.

"Vzhledem k tuzemské spotřebě, která více než dvojnásobně překračuje množství požadované v pozičním dokumentu, je třeba objem podporovaného škrobu zvýšit," uvádí důvodová zpráva k novele. V předchozích letech byla v tuzemsku výroba bramborového škrobu na nedostatečné úrovni vzhledem k požadované kvótě. Například v roce 2000 se vyrobilo zhruba 24 tisíc tun této komodity. Odbytové možnosti českých výrobců byly podle MZe značně omezovaly hlavně dovozy silně dotovaných výrobků ze škrobu ze zemí EU. Úprava nebude mít dopad na státní rozpočet a předpokládá stejně jako dosavadní nařízení na podporu zpracování brambor na škrob 45 miliónů korun ročně. Cílem nařízení je stabilizovat pěstování brambor a pšenice pro výrobu škrobu a také příslušný zpracovatelský průmysl.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down