06.02.2003 | 04:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda pomůže s rekultivací odkališť v Mydlovarech

Stát pomůže urychlit rekultivaci odkališť uranových rud v Mydlovarech na Českobudějovicku. Vláda včera v Českých Budějovicích rozhodla, že ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí zajistí prostředky na českou účast v evropském projektu ISPA, což má umožnit zkrácení doby sanace lokality z odhadovaných 40 až 60 let na osmnáct i méně.

Pro rozpočet to bude znamenat výdaje do 290 milionů korun v letech 2003 až 2005. Na problém vládu upozornil Jihočeský kraj, který k jednání předložil souhrnný materiál o stavu po povodních, v němž připomněl i některé sliby předchozích ministrů z loňského května. Zavázali se nalézt potřebné prostředky na rozjezd projektu, ale slib nesplnili. Na naléhavost rychlého řešení však upozornily loňské povodně, při kterých hrozilo velmi vážné poškození kalojemů a ekologická katastrofa obrovského rozsahu. Uranové rudy v oblasti Mydlovar zpracovávala bývalá chemická úpravna MAPE. Zhruba 36 milionů tun jedovatých a radioaktivních kalů dnes leží na ploše téměř 290 hektarů.
Vedle odkališť v Mydlovarech vláda přispěje i na odstranění ekologických následků činnosti bývalé obalovny drti v Milevsku na Písecku

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down