Vláda přerušila jednání o kompenzacích ovocnářům za jarní mrazy

Vláda přerušila jednání o možných kompenzacích ovocnářům za jarní mrazy. Materiál projedná na dalším zasedání, informovala mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková. Ovocnáři mají podle materiálu dostat jako kompenzaci za jarní mrazy až 200 milionů korun. Až osm milionů získají pěstitelé stromů ve školkách. Na vládních internetových stránkách byla informace, že kabinet s návrhem souhlasil.

Letošní škody jsou vyšší než půl miliardy korun, píše se v materiálu ministerstva zemědělství, který  vláda odložila. Mrazy poškodily ovoce i loni, kdy stát nakonec pro ovocnáře uvolnil 133 milionů korun.
Letošní jarní mrazy zničily českým ovocnářům přibližně 30 procent úrody v odhadované hodnotě 478 milionů korun. Dalších 52 milionů korun jsou škody v lesních školkách. Největší ztráty odborníci odhadují u jablek jako hlavního ovocného druhu v Česku, mohlo by jít o 270 milionů korun. Mrazy zničily úrodu v odhadovaném objemu 50 000 tun, což je skoro 30 procent z průměru sklizní ovoce v České republice v letech 2014 až 2016 ve výši 167 000 tun.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *