10.03.2004 | 04:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda přerušila jednání o případném ukončení činnosti Pozemkového fondu

Vláda dnes přerušila jednání o podkladech k otázce případného ukončení činnosti Pozemkového fondu v souvislosti s reformou veřejných rozpočtů. Ministerstvo zemědělství však s ukončením činnosti fondu v nejbližších letech nepočítá.

Důvodem je zejména objem půdy a majetku, který by měl fond ještě odstátnit, ale také dlouhodobý splátkový režim při prodeji půdy a další faktory, řekl Hugo Roldán z ministerstva zemědělství.
Podklady k otázce případného ukončení činnosti PF v souvislosti s reformou veřejných rozpočtů projedná ve středu vláda. Prodej státní zemědělské půdy, kterou fond spravuje, byl zahájen teprve v roce 1999. "Zatím nelze spolehlivě odhadnout dobu potřebnou k jeho ukončení," uvedlo MZe. U tohoto prodeje byl přitom zákonem nastaven 30letý splátkový režim. Také většinu zemědělských podniků PF prodal v dlouhodobém splátkovém režimu, ze kterého vyplynula nutnost dlouhodobé správy pohledávek a jejich vymáhání. Pozemkový fond v současné době spravuje poměrně velký objem státního zemědělského nemovitého majetku. Jde o 8690 budov v účetní hodnotě 3,069 miliardy korun. Dále má fond ve správě ostatní majetek mimo budov, tedy například komunikace, meliorace, rybníky, elektrorozvody, v počtu 12.386 položek a účetní ceně 3,758 miliardy korun. Spravuje také asi 1,1 milionu parcel o výměře asi 692 tisíc hektarů a účetní hodnotě přibližně 27,5 miliardy korun. K polovině loňského roku fond evidoval asi 61 tisíc nájemních smluv různého druhu, z toho zhruba 54 tisíc smluv na pronájem pozemků.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down