22.09.2004 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda přidala resortu málo, soudí zemědělci

Rolníci nejsou spokojeni s tím, že vláda na jednání o státním rozpočtu přidala resortu zemědělství půl miliardy korun. Tato částka by zemědělcům dorovnala přímé platby na 48 procent úrovně v dřívější evropské patnáctce. Pokud by dostali dalších asi pět set milionů korun z mimorozpočtových zdrojů, pak by základní dotace měly stoupnout zhruba na padesát procent, sdělil ministr zemědělství Jaroslav Palas. Podotkl, že k plné spokojenosti ministerstvu chybí pět a půl miliardy korun, ale bez nich lze žít. Jednání o rozpočtu považuje vzhledem k všeobecnému krácení za poměrně úspěšné.

Ministerstvo zemědělství požadovalo pro příští rok 46 miliard korun, původní návrh ministerstva financí počítal s částkou 32 miliard. Nakonec MZe dostalo něco přes 37 miliard korun. Dalších 3,5 miliardy hodlá Palas využít z peněz mimo rozpočet, jejichž zdroj ale nespecifikoval.
Předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský prohlásil, že částka i s přídavkem vlády je naprosto nedostatečná a nelze přijmout. Zhoršuje se podle něj konkurenceschopnost zemědělství. V rozpočtu je totiž na dorovnání přímých plateb z národních zdrojů o pět procent méně než letos, dodal Jirovský.
Předseda Asociace soukromého zemědělství Stanislav Němec připomněl, že je to o deset procent méně, než se slibovalo po jednáních v Kodani. Domnívá se, že i bez těchto peněz mohou farmáři existovat.
Podle ministra Palase by bylo potřeba asi 2,5 miliardy na dorovnání třicetiprocentních přímých plateb z EU na šedesátiprocentní úroveň dohodnutou v přístupových jednáních. Ovšem dosáhnout ho je nyní nereálné, soudí ministr Zhruba miliarda chybí pro vodní hospodářství, zejména na budování vodovodů a kanalizací a protipovodňová opatření. Vyčleněné peníze podle Palase umožní dokončit rozdělané akce. Plně uspokojen nebyl také požadavek na financování pozemkových úprav. MZe chtělo prostředky zvýšit na 1,7 miliardy korun. Nakonec zůstalo při 700 milionech korun.
Nevyřešeným problémem zůstává podpora zpracování řepky na metylester řepkového oleje, který se používá k výrobě bionafty. Program vyžaduje asi miliardu korun, která není k dispozici, řekl Palas. Podle něj se vláda musí rozhodnout mezi třemi variantami. Buď peníze najde, nebo stanoví povinné přimíchávání biopaliva do nafty. Poslední, ale nejméně šťastnou možností, by bylo od programu upustit.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down