02.05.2012 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda pro ochranu genofondu dřevin

Vláda schválila návrh zákona upravujícího ochranu a reprodukci genofondu lesních dřevin. Uvedla to vicepremiérka Karlína Peake. Předloha mimo jiné počítá se vznikem banky uchovávající osivo lesních stromů. Česká legislativa zatím tuto problematiku neřeší, vyplývá z předkládací zprávy. Povinnost chránit a rozmnožovat genetické zdroje lesních dřevin přitom vyplývá například z mezinárodních závazků České republiky.

"Návrh zákona předpokládá vypracování Národního programu ochrany a reprodukce genofondu lesních dřevin s cílem vytvořit předpoklady pro organizační a věcné zabezpečení uchování a setrvalého využívání genetických zdrojů lesních dřevin významných pro lesní hospodářství České republiky," stojí v materiálu, který vychází z příslušné směrnice EU.
Program, jehož součástí bude shromažďování genetických zdrojů, hodnocení a vedení dokumentace či provozování Národní banky osiva a explantátů lesních dřevin, má stát do deseti milionů korun ročně.
Ministerstvo zemědělství počítá kvůli programu se zvýšením počtu zaměstnanců Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů zhruba o pět osob. To si ročně vyžádá kolem dvou milionů korun z resortních peněz.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down