15.02.2012 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda pro změnu dotací "citlivým" sektorům

Systém dotování takzvaných ekonomicky citlivých sektorů zemědělství se od letoška změní. Počítají s tím návrhy dvou nařízení, které dnes schválila vláda. Mezi citlivé sektory zemědělství v Česku patří chov dojného a masného skotu, ovcí, koz a pěstování chmele a brambor na výrobu škrobu.

Od příštího roku mají nové členské státy EU ztratit možnost dotovat důležité zemědělské komodity v rámci národních doplňkových plateb top-up. Ministerstvo zemědělství proto již loni rozhodlo, že k podpoře citlivých odvětví již od letošního roku využije možnost danou příslušným unijním nařízením, které České republice umožňuje ročně využít z evropských fondů zhruba 800 milionů korun pro vybrané obory. V současnosti je jeho prostřednictvím v Česku dotován pouze chov krav na mléko. Na jeho podporu má směřovat nadpoloviční většina částky i do budoucna. Chovatelé dojnic se však mají nově o peníze dělit. Na dojné krávy má od letošního roku jít z této částky 59,3 procenta, na masné krávy 27,8 procenta, na ovce a kozy 4,5 procenta, na chmel 2,65 procenta a bramborový škrob 5,7 procenta.
Letos mají čeští zemědělci naposledy nárok také na vyplacení národní doplňkové platby. Vzhledem k úsporám státního rozpočtu však žádné peníze pro tento účel MZe nyní nemá. Ministr zemědělství Petr Bendl však v průběhu roku chce jednat s ministrem financí Miroslavem Kalouskem o dodatečném získání peněz na dotace. 
MZe loni rozdělilo na dotacích 42,5 miliardy korun, což bylo o 1,1 miliardy méně než v roce 2010. Peníze z fondů Evropské unie i ze státního rozpočtu inkasovali především zemědělci, ale také lesníci nebo vodohospodáři. Budovaly se za ně protipovodňové zábrany, čistírny odpadních vod, bioplynové stanice či upravovaly cesty.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down