Vláda projedná další uvolnění obchodu

Vláda dnes bude jednat o dalším uvolnění obchodu s potravinářskými výrobky mezi Českem a Evropskou unií. Liberalizace založená na současném odstranění cel a exportních subvencí by měla platit od 1. července. Obě strany se přitom dohodly v podstatě na plném uvolnění obchodu kromě citlivých položek. Informovalo o tom ministerstvo zemědělství.

EU zařadila mezi citlivé položky zejména ty s obsahem cukru přes 70 procent. ČR pak požadovala vyjmutí komodit, jako jsou jogurty, těstoviny, lihoviny včetně lihu a cigarety. Na vybrané položky vyjmuté z plné liberalizace byly stanoveny bezcelní dovozní kvóty.
Výsledky jednání lze podle MZe považovat za výhodnější pro ČR. Prvním důvodem je téměř stoprocentní odbourání cel pro české exporty na trhy EU (zahrnuje 98 procent současné hodnoty vývozu zpracovaných zemědělských výrobků). Druhým pozitivem je plné odstranění exportních subvencí při vývozech z unie do Česka. Naproti tomu česká strana sníží cla na nulu pouze přibližně pro 80 procent hodnoty dovážených potravinářských výrobků z EU.
Liberalizace sjednaná jako poslední fáze uvolnění obchodu
před vstupem ČR do EU má především význam pro přípravu obou stran na rozšířený jednotný trh a na změnu konkurenčního prostředí.
Podmínky potravinářského obchodu mezi ČR a EU nebyly pro české exporty na trhy unie příliš výhodné, uvedlo MZe. Vývoz, který měl v letech 1998 až 2001 výrazně stoupající tendenci, přesáhl již v roce 2001 poskytnuté preference zejména tam, kde se uplatňovala hodnotová kvóta.
Obchod se zpracovanými zemědělskými výrobky mezi Českem a Evropskou unií se v letech 2000 až 2002 vyvíjel tak, že český vývoz činil zhruba 140 až 200 milionů eur ročně. Dodávky z unie do tuzemska představovaly asi 250 až 300 milionů eur ročně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *