Vláda projedná mimořádnou podporu pro zemědělce

Vyplacení mimořádné podpory pro zemědělce nejvíce zasažené zdražováním energií a dopady války na Ukrajině projedná vláda. Do 30. září by stát měl rozdělit 810 milionů korun z evropských peněz a státního rozpočtu. Podle vládního materiálu by nařízení umožňující vyplacení peněz mělo začít platit od začátku příštího týdne a žadatelé budou muset o dotaci požádat do 30. června.

Evropská komise v březnu rozhodla o udělení mimořádné podpory sektorům zemědělské výroby nejvíce zasaženým dopady války. Výběr odvětví, které mají mimořádnou podporu dostat, byl v kompetenci členských států. V ČR ji dostanou producenti mléka, chovatelé prasnic, kuřat chovaných na maso, jablek a konzumních brambor. "Snahou je, aby se tímto okamžitým opatřením zamezilo dalšímu zhoršení situace na trhu," uvádí předkládací zpráva.
Vybrané segmenty výroby dostanou podporu hlavně kvůli výrazným nárůstům cen energií, krmiv a dalších vstupních nákladů. Podle vládních materiálů jinak hrozí rušení chovů a omezování produkce. Materiál mimo jiné uvádí, že chovy prasat jsou ohroženy také možnou nákazou africkým morem prasat. Nákaza se nedávno objevila v Německu a Polsku jen několik kilometrů od českých hranic. Důvodová zpráva také uvádí, že dovoz jablek byl ovlivněn embargem na zboží z Ruska a Běloruska a výrobci také čelí velkému tlaku na cenu ze strany obchodních řetězců.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down