03.04.2015 | 05:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda projedná nařízení umožňující čerpat dotace

Vláda ve středu projedná návrhy čtyř nařízení, které mají umožnit, aby čeští zemědělci mohli v následujícím programovém období do roku 2020 získat na dotacích z EU a národních zdrojů v přepočtu více než 53 miliard korun z Programu rozvoje venkova (PRV). Nařízení stanovují podmínky, které budou muset farmáři splnit, aby mohli získat například dotace na zlepšování životních podmínek chovaných zvířat nebo na hospodaření ve znevýhodněných oblastech.

Největší část peněz, v přepočtu téměř 25 miliard korun, má jít na podporu zemědělských postupů vedoucích ke zvyšování úrodnosti půdy, její ochraně před erozí a vysycháním. Zejména eroze představuje v Česku velký problém, podle některých vědců je jí především kvůli špatnému hospodaření na polích ohrožena téměř polovina zemědělské půdy v zemi. Dotace pro méně příznivé oblasti mají zabránit tomu, aby zemědělci opouštěli půdu zejména v příhraničních horských oblastech. V následujícím období by na ně z evropských fondů mělo jít v přepočtu přes 18 miliard korun. Dotace je podmíněna minimální stanovenou intenzitou chovu a také plněním takzvaných podmínek podmíněnosti. V přepočtu zhruba devět miliard korun má jít na podporu ekologického zemědělství. Dotace mají pěstitelům hospodařícím v systému šetrném k životnímu prostředí kompenzovat ušlé příjmy vzniklé nákladnější výrobou.Chovatelé prasat a skotu budou moci získat více než 1,8 miliardy korun na opatření, které zlepšují podmínky chovu zvířat.

České zemědělství a venkov budou podle dříve zveřejněných informací v letech 2014 až 2020 čerpat v přepočtu o více než devět miliard korun vyšší částku, než bylo původně navrhováno. Vláda před rokem schválila navýšení národního spolufinancování Programu rozvoje venkova. Namísto původně předpokládaných 15 procent vzroste částka, kterou se na projektech financovaných převážně z unijních peněz podílí stát, na 25 procent, řekl již dříve ministr zemědělství Marian Jurečka. Celkem tak má rozpočet programu dosáhnout téměř 2,9 miliardy eur (takřka 80 miliard korun).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down