16.07.2001 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda projedná návrh zákona o ÚKZÚZ

Vláda bude ve středu jednat o návrhu zákona o Ústředním kontrolním a zkušebním ústavu zemědělském (ÚKZÚZ). Cílem normy je především upravit postavení a působnost ústavu jako správního úřadu, který vydává povolení, provádí kontrolní činnost a ukládá sankce, přičemž se zaměřuje na specializované zemědělské činnosti. Informovalo o tom tiskové oddělení MZe.

Jak vyplývá z předkládací zprávy k návrhu, kterou má Agroweb k dispozici, samostatný zákon určí právní postavení orgánu a jeho kompetence. ÚKZÚZ přitom má být správním úřadem a organizační složkou státu s tím, že jeho hospodaření podléhá zákonu o rozpočtových pravidlech. Hmotněprávní ustanovení orgánem kontrolované pak stanovují zvláštní zákony. Důvodem je současná úprava, kdy právní postavení ÚKZÚZ stanovuje zákon o vinohradnictví a vinařství. Ten má však pro působnost ústavu okrajový význam, protože většinu kompetencí svěřuje České zemědělské a potravinářské inspekci. Zákony klíčové pro postavení ÚKZÚZ mají navíc odbornou povahu a kompetenční složka v nich ustupuje do pozadí. Před zákonem o vinohradnictví a vinařství z roku 1995, který kromě ustanovení o postavení ústavu jako správního úřadu vymezil jeho kompetence na úseku vinohradnictví, řešil působnost a postavení ÚKZÚZ zákon o rozvoji rostlinné výroby z roku 1964. Po roce 1995 rozšiřovaly okruh kompetencí ÚKZÚZ postupně další zemědělské zákony jako zákon o krmivech, o odrůdách, osivu a sadbě pěstovaných rostlin a o ochraně chmele. Ty zároveň redukovaly obsah zákona o rozvoji rostlinné výroby, který definitivně zrušil zákon o hnojivech z roku 1998. Součástí návrhu jsou i legislativně-technické novely zákona o vinohradnictví a vinařství, zákona o krmivech a zákona o hnojivech.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down