09.03.2004 | 02:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda projedná novelu o SZIF kvůli řepce

Novela nařízení o Státním zemědělském intervenčním fondu (SZIF), kterou zítra projedná vláda, má fondu umožnit nákup chybějící řepky, kterou nemůže koupit v ČR, na volném trhu. Uvádí se to v předkládací zprávě návrhu, kterou Agrowebu poskytlo MZe.

SZIF má za úkol zajistit každoročně 230 tisíc tun řepky pro podporu výroby bionafty. Protože nízká sklizeň ovlivnila dodávky zemědělců z půdy uvedené do klidu, potřebuje fond část objemu koupit na volném trhu, případně z dovozu, za vyšší ceny. Intervenční fond zatím zajistil něco přes 170 tisíc tun řepky a potřebuje proto nakoupit ještě přes 50 tisíc tun. Ceny na volném trhu přitom stouply kvůli loňské nízké sklizni. Aby je fond mohl platit, je třeba novelizovat příslušné vládní nařízení. Úroda řepky se loni meziročně propadla asi o 45 procent. Stát vyplácí zemědělcům podpory za to, že uvedou část půdy do klidu, tedy že ji například využijí k jiné než potravinářské produkci. Podle stanovených podmínek mohou na plochách uvedených do klidu pěstovat třeba řepku. Tu pak od nich SZIF vykupuje, aby ji mohl použít k podpoře výroby bionafty. Rolníci mohou od fondu dostat podle současné úpravy za tunu řepky maximálně 7300 korun, což je součet podpory za půdu v klidu a zaplacené ceny. Intervenční fond podporuje výrobu bionafty tak, že dodává výrobcům metylesteru řepkového oleje (MEŘO) řepku za snížené ceny. Bionafta se pak míchá z MEŘO a motorové nafty.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down