Vláda projedná strategii k posílení oběhového hospodářství v ČR

 Vláda projedná Strategický rámec cirkulární ekonomiky České republiky 2040. Dokument formuluje opatření k posílení oběhového hospodářství. Strategii vládě předloží ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Oběhové hospodářství má za cíl udržet hodnotu výrobků, materiálů a zdrojů v ekonomickém cyklu tak dlouho, jak je to možné, vrátit je do výrobního cyklu na konci jejich životnosti a minimalizovat vznik odpadů.

Strategie obsahuje 10 prioritních oblastí. První je téma výroby a návrhu produktů. Strategie navrhuje např. využití pobídek pro vývoj snáze recyklovatelných produktů. Uvádí, že stát by měl zvážit i fiskální opatření u výrobků, které není snadné sbírat a recyklovat. "V důsledku toho by byla výroba těchto předmětů dražší a mohlo by to být podnětem k výrobě alternativ," stojí v dokumentu. Na výrobky s obsahem druhotných surovin by naopak mohla být nižší daň. Strategie zmiňuje i růst daní z primárních surovin, což má podnítit využití druhotných surovin, zejména pro stavební materiály. Dále je potřeba omezit zbytné plastové věci a jednorázové výrobky, množství obalů, prodloužit životnost výrobků a podpořit jejich repasování. Ekologičtější produkty, které jsou v souladu s oběhovým hospodářstvím, mají preferovat i veřejné zakázky. Dokument zmiňuje také další finanční nástroje pro rozvoj cirkulární ekonomiky - od využívání evropských a národních dotačních programů přes "mobilizaci" soukromých zdrojů, zavedení rozšířené odpovědnosti výrobců u většího okruhu výrobků, po možné prodloužení záručních lhůt. Řada úkolů je v oblasti průmyslu, surovin, stavebnictví a energetiky. Podle strategie je nutné podpořit využití druhotných materiálů už v samotných výrobách a ty upravit tak, aby z nich bylo mnohem méně odpadů. Jako stěžejní strategie uvádí modernizaci a vývoj ekologičtějších technologií a materiálů, větší použití stavebního materiálu, např. z demolic, pro nové stavby, podporu energetického využití nerecyklovatelných odpadů a materiálové využití vedlejších energetických produktů. Autoři dokumentu mimo jiné zdůrazňují nutnost snížit materiálovou náročnost i spotřebu energií. Důležitý je podle nich také rozvoj digitalizace v sektoru stavebnictví, který v tomto ohledu pokulhává. Digitalizace pomůže naplnit principy udržitelné výstavby, potřeba je i vznik dalších databází stavebních materiálů. Podle dokumentu má Česko také velké rezervy v bioekonomice - odvětvích využívajících obnovitelné biologické zdroje. Strategie konstatuje, že provázanost bioekonomiky a oběhového hospodářství je u nás nízká a oblast vyžaduje širokou škálu opatření - od poklesu plýtvání potravinami a potravinového odpadu, například osvětou a podporou potravinových bank, přes rozvoj ekologického hospodaření a šetrného nakládání s půdou, až k podpoře udržitelného lesnictví, širšího využití dřeva jako obnovitelné suroviny i preference kvalitních kompostů k hnojení polí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down