Vláda projednala zprávu PGRLF

Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF)loni podpořil úvěry pro zemědělce za celkem 4,91 miliardy korun. V souvislosti s dnešním jednáním vlády o zprávě PGRLF to Agrowebu sdělil tiskový mluvčí MZe Petr Vorlíček.

Půjčky byl použity na nákup zemědělské techniky a půdy. Vyplývá to z výroční zprávy PGRLF, kterou dnes projednala vláda. Fond zemědělcům dotuje úroky a poskytuje garance k přijatým úvěrům.
PGRLF loni schválil 2187 žádostí s celkovou poskytnutou podporou ve výši 576,6 milionu korun. Suma úvěrů, které fond založený v roce 1993 dosud podpořil, dosáhla 117,8 miliardy korun. Pro jejich zabezpečení bylo použito 21 miliard korun.
PGRLF finančně podporuje také pojištění zemědělců. V loňském roce fond zpracoval 5460 žádostí s celkovým nárokem na podporu ve výši 340 milionů korun. „Od roku 2004 bylo schváleno 19.655 žádostí a byla vyplacena podpora v celkovém objemu 1,219 miliardy korun,“ uvedlo ministerstvo zemědělství v předkládací zprávě k materiálu.
Peníze na výplaty podpor PGRLF do roku 2005 získával ze státního rozpočtu prostřednictvím MZe. Od roku 2006 byly tyto finance částečně a od roku jsou plně hrazeny z vlastních zdrojů fondu. PGRLF je akciovou společností jehož jediným akcionářem je MZe

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *