03.04.2007 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vládá provede kontrolu v Budvaru v souvislosti s privatizací

Ještě v tomto volební období chce vláda privatizovat Budějovický Budvar nebo ho alespoň pro privatizaci připravit. V souvislosti s tím projde tento národní podnik hloubkovou kontrolou. Informovaly o tom Hospodářské noviny.

Premiér Mirek Topolánek a ministr zemědělství Petr Gandalovič chtějí prověřit podezření, zda státní firma neuzavřela nevýhodné obchodní smlouvy, například se svým americkým rivalem Anheuser-Busch..
V pátek dokonce Topolánek s Gandalovičem pivovar navštíví. "Budeme chtít od Budvaru rozbor ekonomiky, analýzu obchodních vztahů i celé distribuce. Potom vše důkladně posoudíme," uvedl Gandalovič.
S Anheuserem, který je i největším adeptem na případnou koupi Budvaru, uzavřel podnik smlouvu loni. Americký pivovar podle ní prodává na americkém trhu budějovické pivo pod neutrální značkou Czechvar.
Podle vládního zdroje chce Topolánek zadat právní rozbory uzavřených smluv. Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman nedávno bez bližšího vysvětlení prohlásil, že dohoda Budvaru s Anheuserem o prodeji piva v USA "snižuje hodnotu Budvaru".
Vláda nedávno dala najevo, že ve svém funkčním období uvažuje o prodeji dosud národního podniku Budvar. Nejcennější je jeho ochranná známka, o jejíž používání se Budvar soudí v mnoha zemích světa právě s Anheuserem. Podle odborníků má ochranná známka hodnotu až jedné miliardy dolarů, což je více než 20 miliard korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down