11.10.2004 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda rozhodla o plných přímých platbách na škrob

Česká republika dorovná u škrobu čtvrtinové přímé platby z Evropské unie na 100 procent úrovně v bývalé evropské patnáctce. Vláda dnes schválila návrh ministra zemědělství Jaroslava Palase upřesňující podmínky týkající se výplaty peněz. Potvrdil to Luboš Šikula z tiskového odboru Úřadu vlády.

Možnost dorovnání plateb Česko vyjednalo v přístupových jednáních s EU, jinak budou přímé dotace z unie v tomto roce většinou navýšeny na 48 procent. Na národní limit výroby škrobu 33.660 tun má jít letos doplňková podpora 111,5 milionu korun. Přímá finanční podpora půjde pěstitelům brambor a vyplácet ji bude Státní zemědělský intervenční fond.
Podle předsedy Ústředního bramborářského svazu Františka Nováka se bramborový škrob vyváží na trh EU. Pokud chtějí vývozci uspět i za hranicemi unie, musejí mít stejnou podporu jako kolegové v bývalé evropské patnáctce. Domácí produkci bramborového škrobu od července regulují kvóty, jak vyžaduje Evropská unie. Limity pro rok 2004/2005 přidělil Státní zemědělský intervenční fond na jaře. Objem 33.660 tun rozdělil mezi čtyři firmy.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down