06.10.2004 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda rozhodla o počtu povolenek na vypuštění emisí

Vláda dnes odsouhlasila, že čeští znečišťovatelé ovzduší obdrží k 1. lednu roku 2005 elektronické obchodovatelné povolenky na vypuštění 107,6 milionu tun emisí za rok, informovala mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová. Ještě v pondělí její ministerstvo trvalo na tom, že podnikům budou stačit po příští tři léta povolenky na 100 milionů tun ročně. Naproti tomu ministerstvo průmyslu a obchodu požadovalo povolenky na 117 milionů tun. Výsledkem jejich sporu je tedy kompromisní řešení. Ministr životního prostředí Libor Ambrozek však upozornil, že rozhodující bude v Bruselu prokázat, že podniky takové množství potřebují a nejde o nedovolenou státní pomoc.

Velcí znečišťovatelé ovzduší ve všech 25 zemích Evropské unie mají dostat elektronické povolenky. Během roku s nimi budou moci obchodovat, na jeho konci ale budou muset odevzdat počet odpovídající množství emisí, které vypustily do ovzduší. Počet povolenek vydaných státem kontroluje Evropská komise, vystavení více povolenek, než představují potřeby podniků, může považovat za nedovolené státní dotace.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down