20.09.2006 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda rozhodla: stát nebude podporovat výrobu biopaliv

Stát nebude finančně podporovat výrobu biopaliv. Na návrh ministryně zemědělství Mileny Vicenové to dnes schválil vládní kabinet. Přestože cena pohonných hmot kvůli tomu má stoupnout o několik desetihaléřů na litr, je podle šéfky resortu zavádění biopaliv bez dotací ekonomicky nejvýhodnější. Varianty zavedení biopaliv, které počítaly s finanční dotací, by státní rozpočet zatížily částkou 1,06 až 2,3 miliardy korun.

Podle Vicenové jsou prostředky, které je potřeba věnovat na podporu zavádění biopaliv, jsou nejtransparentněji a nejekonomičtěji převáděny přímo do produktu. Dodala, že jiné řešení by stálo daňové poplatníky více a navíc by umožnilo prostor pro korupční jednání.
Biopaliva se mají podle původních plánů v Česku plošně přimíchávat do pohonných hmot hned od začátku příštího roku. Nyní ale není vyloučeno, uvedla Vicenová, že termín zavedení biopaliv se posune kvůli legislativním úpravám. Jako nejzazší termín stanovila ministryně červen příštího roku.
Prezident Agrární komory Jan Veleba reagoval na návrh Vicenové a poslal včera dopis premiéru Mirku Topolánkovi. Upozorňoval v něm, že výrobu biopaliv všechny ostatní státy EU podporují buď formou vratky spotřební daně, anebo přímou podporou producentů či zpracovatelů. Veleba varuje v dopise, že pokud bychom byli výjimkou a biopaliva nijak nepodporovali, lihobenzinový program by se u nás vůbec nenastartoval a nebyl by konkurenceschopný. Veleba již dříve varoval, že by se do pohonných hmot nakonec přimíchával levnější biolíh dovážený ze zemí, kde jeho výrobu podporuje stát.
Argument agrární komory, že Českou republiku zaplaví dotovaná biopaliva dovážená ze zahraničí, ale Vicenová vyvrátila. Uvedla, že tyto dotace, které mají státy EU, se uplatňují pouze na použití biopaliv na jejich území, nikoliv v ČR
Pro variantu bez dotací se dříve vyslovil ministr zemědělství Jan Mládek. Při konzultacích s ČR ji preferovala i Evropská unie. Na druhé místo zařadila dotace výrobcům. K původně zamýšlenému systému vratky spotřební daně se EU kvůli některým podmínkám stavěla negativně.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down