31.03.2008 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda schválila doplňkové platby

Stát letos vyplatí zemědělcům na doplňkových platbách k přímým podporám EU celkem 7,2 miliardy korun, které si mezi sebou rozdělí téměř 25 tisíc žadatelů. Podle návrhu ministra zemědělství Petra Gandaloviče, který minulý týden schválila vláda, budou doplňkové platby i nadále určeny především pro sektory znevýhodněné evropským systémem jednotné platby na plochu zemědělské půdy.

„Součástí návrhu je letos rozdělení plateb na platby vázané na produkci, takzvané kaplované, a platby oddělené od produkce, tedy dekaplované, podle závazných pokynů Evropské komise.“ uvedl Gandalovič s tím, že návrh vychází z loňského nařízení vlády. Platby vázané se budou poskytovat pěstitelům lnu, chmele a chovatelům ovcí, koz a krav bez tržní produkce mléka. Platby oddělené od produkce pak mohou žadatelé získat na zemědělskou půdu, brambory pro výrobu škrobu, přežvýkavce a chmel. Letošní nařízení stanoví pro len jen platbu vázanou na produkci. Platba na chmel a přežvýkavce bude rozdělena do dvou částí. Zemědělci dostanou část podpory podle aktuální produkce v daném roce, tuto podporu ale omezuje maximální výše platby daná přístupovou smlouvou. Zbývající část podpory se pak určí podle výměry půdy nebo podle počtu zvířat. Nově návrh zavádí doplňkovou platbu na zemědělskou půdu, která nahrazuje loňskou platbu na plodiny na orné půdě.
Podle Gandaloviče by současný návrh měl také snížit administrativní zátěž spojenou se správou systému. Podle informací MZe vydá ministerstvo metodiku ke zmíněnému nařízení až po jeho zveřejnění ve Sbírce zákonů, což by mělo být nejpozději 15.dubna, kdy nabývá účinnosti.
Jak pro Agroweb uvedl prezident Agrární komory ČR Jan Veleba, zemědělci jsou s rozhodnutím vlády relativně spokojeni, protože schválená finanční částka v návrhu je 571 milionů korun vyšší, než se původně předpokládalo a zřejmě by nemusela být konečná. „My máme jakousi gentlemanskou dohodu s ministrem zemědělství i s ministrem financí, která nám umožňuje se v průběhu roku k této problematice vrátit, protože na výplatu je ještě čas.
osobně si však myslím, že to nebude třeba díky rychle zpevňujícímu kurzu koruny,“ řekl Veleba. V současné době totiž představuje zmíněná částka 7,2 miliardy korun zhruba 27,11 procenta navýšení přímých plateb, takže bude-li tento růst pokračovat,v závěru roku by měla tato podpora dosáhnou maximálních 30 procent jak nám umožňují přístupové dohody s Evropskou unii, konstatoval Veleba.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down