09.03.2009 | 02:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda schválila finanční podporu

Vláda dnes odsouhlasila finanční podporu pro české zemědělce ve výši 2,6 miliardy korun. Pomoc je zaměřena na boj s ekonomickou krizí. Poskytuje ji Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) ve formě finančních prostředků určených pro snížení úrokového zatížení v případě úvěru a zajištění úvěru. Informoval o tom tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček.

"Princip podpůrných programů podpor spočívá v poskytnutí podpory ve formě dotace části úroků z provozních úvěrů a v poskytnutí podpory ve formě zajištění části provozních úvěrů, jenž jsou poskytnuty zemědělským podnikatelům komerčními subjekty. Objem podpory pro všechny uvedené programy je přibližně 2,6 miliardy korun,“ uvedl ministr Petr Gandalovič. Schválený materiál obsahuje programy:  Provoz, Zpracovatel – Provoz, Podpora krátkodobého financování a změnu schváleného investičního programu Zemědělec. Jejich cílem je přispět k řešení přechodného nedostatku vlastních finančních zdrojů na provozní účely u zemědělských prvovýrobců, podnikatelů zabývajících se hospodařením v lese a u zpracovatelů zemědělských produktů za současné finanční a hospodářské krize. Konkrétně se jedná o provozní úvěry, které jsou poskytovány na nákup vymezených vstupů, podpora se nebude vztahovat na nákup pohonných hmot, mzdových nákladů a investic. U programu podpora krátkodobého financování bude docházet k odkupu pohledávek. Příslušná novela zákona o zemědělství, umožňující poskytování provozního financování prostřednictvím PGRLF, je v legislativním procesu, byla již schválena Poslaneckou sněmovnou. Spuštění čtyř podpůrných programů lze očekávat během dubna.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down