Vláda dnes schválila návrh novely vinařského zákona, pomocí níž chce stát omezit falšování vína. Mimo jiné se mají zvýšit postihy až na 50 milionů korun, nyní jsou desetinové. Resort odstoupil od návrhu na zavádění kontrolních pásek. Dnes o tom informovalo ministerstvo zemědělství.
Sudové víno se nebude moci prodávat jinde než u výrobců nebo dovozců vína. "V této souvislosti je nutné upozornit, že výrobcem vína je podle zákona i subjekt, který si víno nechá zpracovat za účelem jeho uvádění do oběhu. V praxi si tedy vinotéka může objednat výrobu vína přímo u konkrétního vinaře," napsalo ministerstvo v tiskové zprávě. Podle něj tak nebudou kontrolní pásky na sudech potřebné. Vláda chce novelou zakázat také prodej sudového vína z automatů. Dovozci budou muset do 12 hodin nahlásit státu import vína, poté budou muset víno nechat deset dnů ve skladu, aby mohlo být zkontrolováno. Vína vyrobená nebo lahvovaná v Česku budou muset mít podle ministerstva napsaný původ hroznů na hlavní etiketě velikostí písma minimálně 2,4 milimetru. Pokud půjde o víno ze zahraničí, bude muset mít nadále informaci o původu hroznů na zadní straně.
Původně chtěl resort omezit počet prodejních míst jiným způsobem. Nápad, aby se muselo víno ve vinotékách skladovat při 18 stupních Celsia, ale nakonec nedovolil vládní odbor kompatibility s evropským právem.*
Dobrý den, mám dotaz. Pokud jsem zaměstnanec výrobce vína mohu prodávat pouze jeho víno, ale na jiném místě než je sídlo firmy? Myšleno v jiném městě. Děkuji za odpověď. Příjemný den Petrovský.