Vláda schválila novelu, která přináší zjednodušení v oblasti ochranných známek

Větší právní jistotu vlastníků ochranných známek a zjednodušení zápisu a správy známek má přinést návrh novely, který dnes schválila vláda v demisi. Ve třech systémech je v Česku víc než 1,35 milionu ochranných známek. Pokud normu přijmou i zákonodárci, bude z legislativy například vypuštěn požadavek na grafické vyjádření ochranných známek, což brání přihlašování netradičních ochranných známek. O souhlasu kabinetu informoval tiskový odbor Strakovy akademie.

Návrh zákona usiluje o soulad systému ochranných známek ČR se systémem ochranné známky Evropské unie. Omezuje bezdůvodné rozdíly v právní úpravě. „Mezi hlavní cíle nové úpravy patří také výslovné umožnění zamítnutí ochrany z důvodu existence staršího práva představujícího odrůdu rostlin, označení původu či zeměpisné označení, tradičního výrazu pro víno a zaručené tradiční speciality,“ uvádí předloha ministerstva průmyslu a obchodu.
V České republice existují vedle sebe tři systémy ochranných známek. Jednak je to systém, který je registrován u Úřadu průmyslového vlastnictví, dále mezinárodní ochranné známky a ochranné známky Evropské unie. V současnosti je v ČR zapsáno zhruba 125 000 národních ochranných známek a 85 000 mezinárodních ochranných známek s vyznačením ČR. Dále mají v ČR účinky mezinárodní známky s vyznačením EU a ochranné známky EU. Celkem jde o víc než 1,35 milionu ochranných známek.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down