Vláda schválila novelu zákona o významné tržní síle, zahrnuje větší množství firem

Vláda dnes podle ministerstva zemědělství schválila návrh novely zákona o významné tržní síle při prodeji zemědělských a potravinářských produktů. Pravidla proti zneužívání postavení budou nově platit i pro podniky s ročním obratem nad 51 milionů korun, dosud byly zahrnuty firmy s obratem přes pět miliard korun. Novela také rozšiřuje seznam nekalých praktik. Resort to dnes uvedl v tiskové zprávě.

Legislativa musí také zohlednit směrnici Evropského parlamentu a Rady EU z dubna 2019. Členské státy měly předpisy přijmout do konce května loňského roku, platit měly začít nejpozději od 1. listopadu. Kvůli nedodržení termínu Evropská komise zahájila vůči ČR řízení o porušení smlouvy o EU. Vyplývá to z předkládací zprávy.
Návrh zákona podle ministerstva zemědělství zároveň doplňuje seznam konkrétních nekalých praktik proti současnému znění z roku 2009. Sankce tak budou nově hrozit například odběrateli požadujícímu po dodavateli zemědělského nebo potravinářského zboží peníze za reklamu, na které se předem nedohodli. Za nekalou obchodní praktiku bude považováno i zrušení objednávky zemědělských produktů nebo potravinářských výrobků podléhajících rychlé zkáze v době kratší než 30 dnů přede dnem jejich dodání.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down