Vláda schválila odvod 4,36 miliardy korun z Lesů ČR a Budvaru do rozpočtu

Státní podnik Lesy ČR a národní podnik Budějovický Budvar letos odvedou do státního rozpočtu dohromady 4,36 miliardy Kč. Schválila to vláda. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula už dříve uvedl, že odvod peněz z podniků je nutný kvůli zajištění pomoci státu lidem, které výrazně zasáhly dopady války na Ukrajině – například růst cen energií. Oba podniky naposledy odvedly peníze do rozpočtu v roce 2018, tehdy to byly dohromady tři miliardy Kč.

O odvodu peněz z podniků vláda informovala už v červenci, u Budvaru se původně počítalo s částkou 190 milionů korun, ministerstvo zemědělství na začátku listopadu uvedlo, že půjde o 550 milionů korun. Lesy ČR odvedou 3,81 miliardy Kč.
Převod peněz do rozpočtu umožnila novela zákona o státním podniku schválená před devíti lety. Ministerstvo zemědělství uvedlo, že od té doby obě firmy odvedly 40 miliard korun. Lesy ČR naposledy odvedly 2,5 miliardy korun v roce 2018, Budvar ve stejném roce odvedl 500 milionů korun.
Lesům ČR letos výrazně stoupl zisk kvůli rostoucím cenám dřeva. Podnik v letošním prvním pololetí meziročně zmnohonásobil hrubý zisk na 4,73 miliardy korun z loňských 677 milionů korun. Tržby vzrostly o 56 procent na 9,4 miliardy korun z 6,1 miliardy korun před rokem.
Budějovickému Budvaru loni stouply tržby z prodeje výrobků a služeb o 10,8 procenta na rekordních 3,11 miliardy korun. Zisk po zdanění stoupl o 10,5 procenta na 337,1 milionu korun. Pivovar loni uvařil rekordních 1,8 milionu hektolitrů, meziročně o 4,6 procenta víc a tržby za pivo loni poprvé překonaly tři miliardy korun. Činily 3,02 miliardy Kč.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down