23.05.2007 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda schválila plán péče o vody

Plán hlavních povodí ČR, který společně předkládala ministerstva zemědělství a životního prostředí, schválila minulý týden vláda. Jde o dlouhodobou koncepci pro ochranu vod z hlediska množství i kvality v souladu s vodní politikou Evropské unie. Cílem je jak protipovodňová ochrana, tak zajištění zásob vody pro případ sucha a zásobování obyvatel pitnou vodou. Agroweb o tom informovala tisková mluvčí ministerstva zemědělství Táňa Králová.

V Plánu hlavních povodí je zvýrazněna strategie zadržení vody v krajině. Schválený dokument neobsahuje kontroverzní seznam území hájených pro výstavbu přehrad v dlouhodobější budoucnosti. „Seznam, který byl součástí původního dokumentu, se bude dále detailně posuzovat. Potřebujeme totiž chránit vhodné lokality pro případné stavby nádrží, pokud klimatické změny v horizontu několika desítek let skutečně povedou k extrémním výkyvům počasí, tedy sucha nebo povodní,“ uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič. „O tom, zda se budou stavět nové přehrady, budou rozhodovat příští generace. Jenže v době, až bude vody zjevný nedostatek, by bylo obtížné hledat místa vhodná pro taková vodní díla, když území bude zastavěné,“ vysvětlil důvod, proč je třeba preventivně chránit nejvhodnější lokality pro zadržování povrchových vod.
Původně navržený seznam hájených území se podle Gandaloviče po důkladném zvážení všech aspektů, včetně sociálních a ekonomických, zúží na nezbytně nutnou míru. „Všechny lokality, kde by se kvůli přehradě zatopilo více než 25 obytných domů, budou podrobeny speciálnímu průzkumu a důkladné diskusi,“ dodal ministr. Otázka definitivního vymezení lokalit se bude v průběhu dvou let řešit společně s dotčenými kraji a obcemi. Konečnou podobu seznamu má vláda schválit do konce roku 2009.
V Plánu hlavních povodí ČR jsou obsažena konkrétní protipovodňová opatření, která se uskuteční do pěti let. Dokument přímo zahrnuje seznam oblastí, ve kterých bude stát prioritně řešit protipovodňovou ochranu. „Jsou připravené návrhy stovek projektů, na které je také reálně zajištěné financování ve výši 15 až 20 miliard korun,“ zdůraznil Gandalovič s tím, že protipovodňová opatření se budou hradit jak z národních, tak evropských zdrojů.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down