12.12.2000 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda schválila podmínky subvencí pro vývoz mléčných výrobků

Vláda v pondělí na návrh ministra zemědělství Jana Fencla schválila podmínky a zásady pro poskytování subvencí při vývozu mléčných výrobků a zavedení ochranných opatření proti dovozu výrobků narušujících stabilitu trhu s cukrem.

Uvedl to Jindřich Marek z tiskového oddělení vlády. Nabytím účinnosti zákona o Státním zemědělském intervenčním fondu se změnilo právní zajištění podmínek pro regulaci přebytku mléka formou poskytování vývozních dotací. Regulaci nebude moci od příštího roku stát řešit na úrovni prezidia fondu, ale stanoví ji nařízením vláda.
Celkové nároky na státní rozpočet při předpokládaném přebytku 540 až 570 milionu litrů mléka odhaduje ministerstvo zemědělství na 1,055 miliardy korun za podmínky, že vývoj světových cen bude stejný jako letos. V návrhu rozpočtu fondu je pro regulaci trhu s mlékem, resp. pro subvencovaný vývoz vyčleněno 1,265 miliardy Kč. Subvence podle návrhu poskytne stát těm subjektům, které si o ně zažádají před začátkem roku, přičemž smlouvu na poskytnutí subvencí při vývozu s nimi uzavře na celý rok. Výši subvence určí stát vždy zpětně, a to za právě uplynulé čtvrtletí.
Co se týká importu cukru, do konce roku budou jeho dovozy do České republiky činit minimálně 63 838 tun, z toho 36 708 tun nad rámec existujících ochranných opatření. Dovoz výrobků, které ochranná opatření na dovoz cukru do ČR obcházejí, omezuje podle ministerstva zemědělství užití tuzemského cukru na trhu. Vláda nařízením stanovila pro hospodářský rok 2000/2001 kvótu pro tuzemskou spotřebu ve výši 380 tisíc tun cukru, vývozní kvótu 95 tisíc tun a minimální ceny cukru a cukrovky. Po zavedení ochranných opatření proti dovozu cukru začaly ale narůstat dovozy výrobků nahrazujících užití tuzemského cukru, které ochranu trhu obcházely. Výrazný nárůst zaznamenala ČR zejména u dovozů sirupů s přísadou aromatizujících látek nebo barviv z Polska, který vláda nařízením do konce roku omezila.
Ministerstvo zemědělství však očekává, že bez dalšího řešení Polsko po Novém roce vývoz sirupů obnoví.
Po omezení polských vývozů do ČR zvýšilo však dovoz těchto sirupů a sirupů z izoglukózy Slovensko. Podle MZe jde pravděpodobně o snahu Slovenska obejít české licence s množstevním omezením na dovoz izoglukózy ze SR. Vedle Slovenska zvýšilo dovoz izoglukózy také Maďarsko. Z propojeného vlastnictví výrobní firmy na Slovensku a v Maďarsku na výrobu izoglukózy odvozuje MZe opět snahu o obcházení ochranných opatření ČR.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down