26.01.2009 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda schválila pomoc zemědělcům

Vláda souhlasí, s tím, aby stát podpořil zemědělce dvěma miliardami korun z Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF). Návrh opatření, které by mělo snížit dopady finanční krize na zemědělce, dnes kabinet schválil. Agroweb o tom informoval mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček.

Peníze půjdou na podpory zemědělským podnikům. Jsou součástí slibu ministra zemědělství a ministra financí farmářům, který odvrátil jejich plánované protesty. Návrh nyní poputuje k projednání do sněmovny.
"Po dohodě s ministrem financí jsme připravili návrh opatření na podporu zemědělcům proti ekonomické krizi, který dnes odsouhlasila vláda. Na základě schváleného návrhu tak poplynou do Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu dvě miliardy korun," řekl ministr zemědělství Petr Gandalovič.
"Toto je dle mého názoru velmi významný systémový krok, který velmi napomůže zachování finančních toků," uvedl prezident Agrární komory Jan Veleba. Krize v sektoru se podle něj v současnosti projevuje zejména ve formě přebytků komodit, nízkých výkupních cen a horší dostupnosti úvěrů. V případě, že by vláda poskytnutí provozních úvěrů z PGRLF neschválila, by část farmářů již během jara finančně zkolabovala, uvedl Veleba.
Čeští farmáři chtěli koncem ledna v Praze demonstrovat proti vládě hlavně kvůli nízkým výkupním cenám mléka. Nakonec ale demonstraci odložili, když dostali od ministerstva zemědělství a ministerstva financí příslib, že stát prostřednictvím PGRLF podpoří finanční toky v zemědělství sumou 2,8 miliardy korun.
Podle Veleby mohou provozní úvěry z PGRLF krátkodobě pomoci producentům mléka, dlouhodobě ale jejich problémy vyřeší jedině zvýšení výkupních cen mléka, uvedl. "Program bude určen pro všechny zemědělce i pro zpracovatele, proto je tak významný," vysvětlil Veleba. Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond zemědělcům zejména dotuje úroky a poskytuje garance k přijatým úvěrům.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down