01.10.2004 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda schválila prvních šest ptačích oblastí Natury 2000

Vyhlášení prvních šesti ptačích oblastí, které budou chránit ohrožené druhy ptáků, schválila tento týden vláda svým nařízením. Ptačí oblasti jsou součástí evropské soustavy chráněných území Natura 2000. Ta chrání celoevropské přírodní dědictví a proto její vytvoření Evropská komise pečlivě sleduje [1].

Vláda dnes schválila ptačí oblasti Nechranice, Žehuňský rybník, Orlické Záhoří, Libavá, Podyjí a Řežabinec [2], dalších 35 oblastí bude projednávat v nejbližší době. „Jsem rád, že vláda s vyhlašováním ptačích oblastí konečně začala. Soustava Natura 2000 je vytvářena podle odborných kritérií po celé Evropě a některé země jako je Nizozemí či Dánsko do ní zařadily více než pětinu svého území [3]. Jedná se přitom o velmi industrializované státy, které těžko můžeme podezírat, že rezignují kvůli ochraně přírody na hospodářský růst. Jejich zkušenosti dokazují, že je možné skloubit obojí – chránit unikátní přírodu a přitom zabezpečit i potřebný rozvoj území. Věřím, že se to podaří i v České republice,“ komentuje dnešní jednání vlády ministr životního prostředí Libor Ambrozek.
Ochranný režim v ptačích oblastech bude méně přísný než v současných chráněných územích. Na všech územích bude stát podporovat takové činnosti a způsoby hospodaření, které přispějí k zachování stávajících přírodních podmínek. Navíc tam, kde by vlastník byl přece jen nějakým způsobem omezen, má nárok na vyplácení kompenzací.
Podrobné informace včetně map najdete na stránkách www.natura2000.cz

Poznámky:
[1] Státům, které o ochranu lokalit soustavy Natura 2000 dostatečně nepečují hrozí ze strany Evropské komise citelné sankce, může být ohroženo i čerpání prostředků z evropských fondů.

[2] Nechranice: husa polní a zimující vodní ptáci
Žehuňský rybník: bukáček malý, chřástal kropenatý
Orlické Záhoří: chřástal polní
Libavá: chřástal polní
Podyjí: strakapoud jižní, pěnice vlašská
Řežabinec: husa velká

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down