Vláda schválila sedm z devíti operačních programů pro čerpání peněz z unie

Vláda včera schválila sedm z devíti operačních programů, přes které by Česko mohlo do roku 2020 čerpat peníze z EU. Získat by mohlo téměř 600 miliard korun. Ke dvěma programům se kabinet vrátí v pondělí. Novinářům to po jednání vlády řekl premiér Bohuslav Sobotka. V pondělí se budou ministři zabývat také tím, jak by se na financování evropských projektů měl podílet stát či jejich realizátoři.

Sobotka uvedl, že vláda udělala podstatný krok v rámci toho, aby ČR dohnala určité zpoždění (v přípravách na čerpání peněz z EU), které nabrala díky tomu, že tady byla přechodná vláda a předčasné volby. Řekl, že přípravy žádné zpoždění nenabírají a postupují podle harmonogramu, který si kabinet stanovil. Věří, že by Česko mohlo začít evropské finance čerpat začátkem příštího roku.
Vláda schválila operační programy Zaměstnanost, Životní prostředí, Doprava, Výzkum, vývoj a vzdělávání či Praha - pól růstu. Přijala také Program rozvoje venkova a Integrovaný regionální program. Vrátí se ještě k programům Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost a Technická pomoc. Premiér předpokládá, že oba kabinet v pondělí schválí.
Česko musí návrhy operačních programů zaslat Evropské komisi do 17. července. Pak s ní bude republika vyjednávat o jejich konečné podobě a o Dohodě o partnerství. Záměrem vlády je podle Sobotky mít během letošního podzimu schválenou jak Dohodu o partnerství, tak všechny operační programy tak, aby mohli začít vypisovat výzvy (k podávání žádostí o peníze) hned z kraje příštího roku... Nechce nabrat zpoždění hned na začátku tak, jak se to stalo předcházejícím vládám, dodal Sobotka. Podle něj se chce vláda na dohodě a podobě všech českých operačních programů domluvit ještě s touto Evropskou komisí předtím, než ji vystřídá nový sbor.
V pondělí se bude kabinet zabývat také tím, jak by se měl stát či realizátoři podílet na spolufinancování evropských projektů. Dosud 15 procent rozpočtu prospěšných aktivit zajistil stát. Podle návrhu ministerstva financí by si nově měly aspoň pět procent financí obstarat samy neziskové organizace. Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) s tím nesouhlasil a navrhl, aby neziskovky na sociální začleňování, sociální služby a vzdělávání nemusely k evropským prostředkům nic dokládat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down