Vláda schválila strategii zemědělského sektoru do 2030

Vláda včera schválila vizi zemědělského sektoru do roku 2030. Novináře o tom informoval ministr zemědělství Marian Jurečka. Měla by se tak snížit výměra řepky o desítky tisíc hektarů, zvýšit počty hospodářských zvířat a plocha pěstované zeleniny a více chránit půda. "Strategii jsme vypracovali mimo jiné proto, aby měli zemědělci jistotu, že jim stát při jejich správném směřování v případě nepříjemností pomůže," uvedl Jurečka.

Výměra ovocných sadů by se měla podle materiálu zvýšit do roku 2030 ze současných 14,5 tisíce hektarů na 23 tisíc hektarů. Resort chce například více podporovat závlahové systémy. Výměra plochy, na které zemědělci pěstují zeleninu, by měla vzrůst z nynějších 10,5 tisíce hektarů až na 30 tisíc ha. Naopak by měla mírně klesnout výměra obilnin a olejnin. U obilnin o sto tisíc hektarů, u olejnin o více než 60 tis. ha. "Snížení se týká především řepky olejky, která tvoří více než 80 procent ploch olejnin," píše resort v materiálu. Ubývání žluti z polí chce dosáhnout přeřazením podpor více ve prospěch živočišné výroby.

Resort chce také zvýšit počty prasnic, koz, ovcí, krav, kuřat na výkrm i nosnic. Větší podpora pro chovatele by se podle Jurečky měla ukázat jak v evropském programu rozvoje venkova, tak v národních dotacích.

Podle strategie by do roku 2030 by mělo být v ochranném režimu proti erozi až 60 procent české zemědělské půdy. V současnosti je chráněno necelých 11 procent půdy. Plochy obhospodařované v ekologickém zemědělství by se měly do roku 2030 rozrůst o šest procentních bodů na 18 procent.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down