23.01.2002 | 03:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda schválila úpravy v systému mléčných kvót

Vláda dnes schválila novelu nařízení o produkčních kvótách mléka na roky 2001 až 2005. Ta reaguje především na nález Ústavního soudu, který loni v říjnu zrušil dvě ustanovení tohoto vládního nařízení. Informoval o tom mluvčí kabinetu Libor Rouček.

Nová úprava se týká také stanovení minimální ceny mléka a kompenzačních podpor na vyrovnání újmy, kterou způsobilo zavedení kvót. O navýšení nebo přidělení nové kvóty z rezervy mohou podle rozhodnutí Ústavního soudu žádat i producenti, kteří mají skot trvale připoutaný ve stájích. Vláda navíc nebude pro příště stanovovat výši rezerv kvót ve věstníku MZe. Podle nové úpravy určí Státní zemědělský intervenční fond nejpozději 45 dnů před počátkem kvótového roku poměrnou část rezervy, kterou lze rozdělit mezi žadatele. Tento objem fond neprodleně oznámí nejméně ve dvou celostátních denících a způsobem umožňujícím dálkový přístup. Minimální cenu pro syrové mléko bude napříště stanovovat ministerstvo financí podle zákona o cenách na návrh MZe. U kompenzačních podpor novela snížila rozmezí pro jejich stanovení a vypustila výpočet pomocí koeficientu. Tržní pořádek mléka vstoupil v platnost v dubnu loňského roku.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down