20.06.2001 | 05:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda schválila zvýhodněné sazby cla pro agrární dovoz z EU

Kabinet dnes schválil nařízení, kterým se stanoví tzv. preferenční sazby cla pro dovoz některých zemědělských a potravinářských výrobků z EU. Návrh prodlužuje platnost dovozních kvót se zvýhodněným clem, které se uplatňují od července loňského roku, do 30. června 2002. Po zasedání vlády o tom informoval mluvčí vlády Libor Rouček.

Norma navazuje na výsledky jednání o liberalizaci obchodu s agrárními výrobky mezi ČR a EU, které se uskutečnilo loni v květnu. Platnost současné právní úpravy končí 30. června. Opatření je součástí procesu přibližování ČR k EU. Jeho cílem je připravit domácí producenty agrárních výrobků na společný trh unie. Z tohoto důvodu jsou nově schválené preferenční kvóty postupně zvyšovány tak, aby dovozy neohrozily domácí trh. Zvýhodněná cla zlepšují přístup agrární produkce EU na tuzemský trh a zároveň obdobné opatření EU zvýhodňuje české zboží na tamním trhu. Ministerstvo zemědělství stáhlo z programu jednání vlády nařízení o bezcelní kvótě na dovoz sladovnického ječmene. Opatření, které mělo řešit nedostatek kvalitní suroviny pro výrobu sladu na domácím trhu, již podle resortu není nutné, protože v brzké době bude k dispozici sladovnický ječmen z letošní sklizně.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down