25.07.2007 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda schválila zvýšení podpory mléčných svačin školákům

I v příštím školním roce 2007/2008 si školáci budou moci koupit mléčné svačiny za dotované ceny. Vláda dnes schválila novelu příslušného nařízení, podle níž se státní podpora zvedne, zejména kvůli rozšiřování nákladnější distribuce čerstvých výrobků v chladicích automatech. Dalším důvodem je postupný pokles příspěvku EU, který stát vyrovnává. Informovalo o tom ministerstvo zemědělství.

Cena, kterou zaplatí školáci, by podle úřadu měla zůstat zhruba stejná u běžného typu distribuce, kdy je vydává například školník či vyučující. Za výrobky z mléčných automatů zaplatí pravděpodobně maximální cenu o něco vyšší než za výrobky distribuované dosud běžným způsobem.
Například na čtvrtlitr ochuceného polotučného mléka stát přispěje příští rok 2,4 koruny pro běžný typ distribuce a 2,8 koruny pro distribuci prostřednictvím mléčných chladicích automatů. Příspěvek EU představuje asi korunu. Žák by měl podle MZe zaplatit zhruba 2,8 koruny.
Státní podpora mléčných svačin pro školáky by tak měla v roce 2007/2008 vzrůst podle předpokladů zhruba na 55 milionů korun. Na dalších asi 20 milionů se odhaduje příspěvek Evropské unie. Za uplynulý školní rok podpora školního mléka dosáhla předběžně asi 60 milionů Kč, z toho asi 18 milionů by mělo jít z EU.
Na mléčný výrobek mají nárok pětkrát týdně všechny ročníky základních škol. Dotovány jsou v Česku polotučné neochucené i ochucené mléko, zakysané mléčné produkty nebo smetanový krém.
Podle nové úpravy se sortiment podporovaných mléčných výrobků rozšíří o jogurt ochucený se sníženým obsahem tuku. Na výběr tak bude 11 druhů místo dosavadních deseti druhů produktů.
Podle posledních údajů bylo v období od září do prosince 2006 v programu školního mléka zapojeno 2620 škol, které odebraly skoro osm milionů balení různých mléčných výrobků. Dodávky mléka a mléčných výrobků školákům za dotované ceny fungují v tuzemsku od roku 1999. Produkty dodává několik mlékáren.
Podobný program, který podporuje konzumaci mléčných výrobků dětí školního věku, funguje podle MZe i ve většině ostatních zemích EU.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down