Zmírnění dopadů sucha bude ve středu jedním z bodů, kterým se bude zabývat vláda na výjezdní schůzi v Ostravě. Ministerstvo zemědělství pro boj se suchem navrhuje rekonstrukci závlahových systémů, udržitelné hospodaření s půdou, efektivní využívání odpadních a srážkových vod a celkové posílení zadržování vody v krajině. Materiál, který společně předloží ministerstva zemědělství a životního prostředí, počítá se vznikem koncepce státu pro boj s úbytky vody. Ta ale bude vznikat ještě dva roky.
Jednotlivá ministerstva by se zatím podle ministra zemědělství Mariana Jurečky měla zabývat aktivitami, které zadrží vodu v krajině. Ministerstvo doporučuje také obnovu a výstavbu rybníků a nádrží nebo zavádění úsporných technologií na stavbách.
"Konkrétně zemědělci mohou ovlivnit udržení vody v krajině tím, že budou využívat pracovní technologie, které zabrání zbytečnému vysychání půdy," uvedl Jurečka. Jeho resort by měl v příštím roce vytipovat zemědělská a lesní místa, která jsou nejvíce ohrožená suchem, aby do nich mohla směřovat podpora. "Podle dosavadních klimatických modelů můžeme v budoucnu s velkou pravděpodobností očekávat růst teplot vzduchu a s tím související zvýšení odparu vody," řekl ministr, podle kterého se tak bude prodlužovat i období sucha. Během loňského ledna notifikovala Evropská komise dotační program, díky němuž může stát poskytovat do konce roku 2020 finanční pomoc poškozeným zemědělcům. Stát může vyplatit až 12,25 miliardy korun. U případných mimořádných událostí a přírodních pohrom by mělo jít až o proplacení všech ztrát, u povětrnostních jevů o 80 procent. Po mimořádné události bude muset o spuštění programu rozhodnout vláda.
Letošní sucho zasáhlo kromě úbytku vody v řekách i podzemní vody. Podle aktuální zprávy Českého hydrometeorologického ústavu je v 30 procentech vrtů silné nebo mimořádné sucho, u více než poloviny je hladina v mezích normálu. Meteorologové očekávají, že i v dalších dnech bude podzemních vod ubývat.*