Vláda se dohodla na náhradách, záleží na parlamentu

Podle rozhodnutí vlády by měli zemědělci by měli dostat na náhrady škod ze zaoraných ploch a dalších ztrát asi 3,4 miliardy korun. Uvedl to ministr zemědělství Jaroslav Palas s tím, že vyplacení peněz musí ještě schválit parlament. Nyní mají směřovat prostřednictvím poslanecké iniciativy do sněmovny dvě úpravy, respektive dva pozměňovací návrhy, jež umožní uvolnění těchto peněz do zemědělství.

Podle Palase nyní velmi záleží na postoji parlamentu. Protože uvolnění peněz se musí podle něj uskutečnit zákonnou normou se všemi schvalovacími procedurami, mohou rolníci kompenzace čekat zřejmě nejdříve v podzimních měsících.
Peníze by měly pocházet v částkách 1,4 a dvě miliardy korun ze dvou různých zdrojů. Podle předsedy sněmovního zemědělského výboru Ladislava Skopala se uvažuje o tom, že mohou být využity peníze, které jsou uloženy z malé privatizace. Jedná se i o možnosti dluhopisů, dodal.
Podle prezidenta Agrární komory Václava Hlaváček je sice uvedená částka nižší, než požadovaná, ale její schválení považuje za úspěch. Komora se zatím nerozhodla k žádným protestním akcím, kterými zemědělci hrozili, pokud stát nebude řešit jejich situaci a nepřislíbí dorovnávání dotací po vstupu do EU. Komora bude podle Hlaváčka pokračovat v jednání a bude v pohotovosti. Pokud si situace vyžádá razantnější řešení, tak k němu sáhne.
O dalším požadavku resortu na dorovnání přímých plateb
zemědělcům po vstupu do EU by měl ve středu Palas jednat s
ministrem financí Bohuslavem Sobotkou. Tématem debaty budou také peníze pro intervenční fond.
MZe chce v souladu s požadavky nevládních agrárních
organizací dorovnat v příštím roce rolníkům 25 procent přímých plateb z EU v maximální možné výši, tedy na 55 procent. To představuje pro národní rozpočet náklady asi 7,6 miliardy korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *