Vláda se vrátí k regulaci vodárenství

Regulace českého vodárenství včetně problematiky cen vody zřejmě nespadne pod Energetický regulační úřad (ERÚ). V materiálu, kterým se v pondělí bude zabývat vláda, doporučují ministerstva kabinetu zachování současného roztříštěného stavu. Pro lepší fungování systému má však být zřízen koordinační subjekt. Vyplývá to z předkládací zprávy k návrhu. Kabinet se materiálem loni opakovaně zabýval, k jednoznačnému verdiktu však nedospěl. Záměr, aby obor reguloval ERÚ, rezolutně odmítaly vodárenské firmy.

Během červnové schůze vlády se počet navrhovaných variant zúžil z původních tří na dvě, přičemž podle jedné z nich má ceny vody upravovat Energetický regulační úřad (ERÚ). Druhá varianta počítá s ponecháním současného roztříštěného stavu, ovšem s lepší koordinací činnosti. Od třetí varianty, možnosti vzniku úplně nového regulátora, vláda upustila.
Úprava systému regulace má umožnit, aby české vodárenství mohlo čerpat v nadcházejícím období miliardové dotace z Bruselu.
Zástupci ministerstev životního prostředí, pro místní rozvoj a zemědělství koncem srpna jednali na základě předchozího pověření vládou v Bruselu. Z jednání vyplynulo, že obě varianty jsou slučitelné s požadavky Evropské komise. V polovině října pak zástupci států problematiku projednali s vodárenskými firmami, odboráři, Svazem měst a obcí. K materiálu se vyjádřilo také Sdružení místních samospráv ČR.
Pro podporu realizace doporučené varianty stanovuje materiál deset úkolů, píše se v předkládací zprávě. Mezi nimi je zejména vypracování návrhu na ustanovení a institucionální zabezpečení koordinačního subjektu. Zároveň má vzniknout studie proveditelnosti, která má doložit dostatečnost doporučované varianty a s ní souvisejících opatření nebo naopak nutnost vzniku nového regulačního orgánu.
V rámci připomínkového řízeny byly všechny uplatněné připomínky vypořádány a materiál je předkládán vládě bez rozporu. Materiál předkládá kabinetu ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s ministerstvy financí, zemědělství a životního prostředí.
V České republice jsou tisíce provozovatelů a tisíce vlastníků vodárenské infrastruktury, ve vodárenství hrají prim velké vodárenské korporace. Dvacítka těch největších zásobuje vodou 80 procent odběratelů. Roční obrat oboru se pohybuje okolo 27 miliard korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down