21.01.2007 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda si ve svém prohlášení dala za cíl vyvážený rozvoj venkova

Druhá vláda Mirka Topolánka schválila minulý týden své programové prohlášení. V oblasti zemědělství se v hlavních rysech v zásadě neliší od toho, které v záři předložila vláda minulá. Podle textu zveřejněném na vládních internetových stránkách bude vláda mimo jiné „usilovat o vyvážený rozvoj venkova s cílem podpory zaměstnanosti a podnikání, zejména s využitím evropských fondů. Využije plně svých možností k podpoře života mladých lidí na venkově a použije finanční nástroje k urychlení generační výměny v zemědělství.“

Strategii rozvoje venkova založí kabinet podle prohlášení na principu vyváženosti mezi ekonomickým, ekologickým a sociálním přístupem.
Vláda v prohlášení říká, že bude dbát také o rozvoj a modernizaci zemědělství a jejím cílem bude co nejúčelnější čerpání všech dostupných nástrojů, které je možné na společném trhu EU využít. „Jde zejména o finanční prostředky Programu rozvoje venkova na období let 2007 –2013 a přímé platby v plném možném rozsahu národního spolufinancování,“ Prohlášení zmiňuje také snahu o zlepšení pasivní bilance zahraničního agrárního obchodu a důraz klade na vyjasnění vlastnických vztahů k půdě dokončením restitucí a „nastolením stavu, kdy zemědělci budou hospodařit na vlastní nebo smluvně pronajaté půdě“. K tomu by měla přispět i digitalizace katastru nemovitostí a zásadně urychlený proces pozemkových úprav.
„S cílem napřímit a zjednodušit celkovou administrativu, zejména však administrativu evropských fondů bude pokračovat procesní a věcný audit na Ministerstvu zemědělství a všech institucích v resortu zemědělství. Vláda společně s profesními organizacemi vypracuje efektivní reformu poradenského systému v zemědělství, lesnictví, rybářství a rozvoji venkova,“ píše se v dokumentu.
V oblasti lesního hospodářství chce vláda mimo jiné podporovat rozvoj „víceúčelového hospodářství, které přináší ekonomické, environmentální, sociální a kulturní užitky“, a prioritou ve vodohospodářství má být zajištění finanční zdroje pro zkvalitnění protipovodňových opatření, která sníží počet ohrožených obyvatel a omezí rozsah povodňových škod.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down