Vláda uvolnila 3,3 miliardy korun na potravinovou soběstačnost

Vláda uvolnila 3,3 miliardy korun na udržení potravinové soběstačnosti ČR pro ministerstvo zemědělství. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Další peníze směřují do Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) na pomoc podnikatelům v zemědělství s úvěry. Celkem tak bylo podle ministryně financí Aleny Schillerové na oba programy vyčleněno 4,3 miliardy korun z vládní rozpočtové rezervy.

Vláda dala souhlas se záměrem využití peněz už v pondělí. Celkem se do zemědělství jako protikrizová opatření přerozdělí zhruba šest miliard korun. Zbytek peněz půjde na boj proti kůrovci - zdroje získají vlastníci lesů jako kompenzaci za dlouhodobě snížené ceny dříví.
Peníze na potravinovou soběstačnost získají zemědělské podniky na investice (2,3 miliardy korun), 300 milionů korun půjde podle ministerstva zemědělství na zlepšení životních podmínek zvířat a zbylých 400 milionů korun dostanou lesníci na pořízení techniky pro boj s kůrovcem. Agrární komora ČR prostřednictvím svého tajemníka Jana Doležala vyjádřila za získání peněz ministrovi zemědělství Miroslavu Tomanovi podporu.
Podpora v rámci PGRLF podle Havlíčka spočívá v odložení splátek úvěrů, uvolnění zástav, odkladu splátek jistiny u úvěrů a stanovení sazeb u dotovaných častí úroku úvěrů. "Tedy tento program je obdobný tomu pro průmyslové firmy, který uskutečňuje ČMZRB," uvedl Havlíček. Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) nabízí bezúročné půjčky podnikatelům postiženým dopady šíření koronavirem. Banka nejdříve poskytovala úvěry přímo a nyní s komerčními bankami úvěry zajišťuje a nebo dotuje jejich úročení.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down