Vláda v demisi zvýšila příspěvky pro lesníky o miliardy korun

Stát zvýší příspěvky pro lesníky. Od příštího roku by měli získat o 1,6 miliardy Kč více z rozpočtu ministerstva zemědělství a od roku 2023 pak o 2,9 miliardy Kč více. Píše se to v předkládací zprávě k nařízení, které schválila vláda v demisi.

Většina peněz, které by měly jít navíc na zvyšování příspěvku na obnovu, zajištění a výchovu lesních porostů do 40 let věku, pak zaplatí Evropská unie z Národního plánu obnovy. Letos je možné čerpat na tuto činnost z plánu skoro tři miliardy Kč, stejně jako v roce příštím, v roce 2023 pak 2,56 miliardy Kč.
Ministerstvo navrhlo, aby se zvýšila sazba na ekologické a k přírodě šetrné technologie o 126 milionů Kč ročně, sazba na obnovu lesů do 40 let věku by se pak měla zvýšit o 1,6 miliardy Kč. Na podporu ukládání klestí na hromady a valy s jeho ponecháním k zetlení by mělo jít nově 836 milionů Kč. Na doplnění feromonových odparníků do bariérových lapačů by nyní mělo jít nově o 12 milionů korun více.
Pro firmy hospodařící ve státních lesích, zejména pak pro podnik Lesy ČR, bude příspěvek omezený na zhruba 750 milionů Kč v příštím roce, v roce 2023 pak půjde o 1,13 miliardy Kč.
Vlastníci lesů již nyní dostávají příspěvky, například na kompenzace za propad cen dříví za loňský rok zažádali o 11,5 miliardy Kč. Stát jim přerozdělí zhruba třetinu této sumy. Vlastníci už dříve uvedli, že podpora je nedostatečná.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down