09.06.2004 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda vyjednala pro zemědělství s unií špatné podmínky, soudí nezávislé organizace a stínový ministr

Vláda vyjednala českým rolníkům špatné podmínky vstupu do Evropské unie, soudí nevládní organizace a stínový ministr ODS pro resort zemědělství Jiří Papež. S nimi však nesouhlasí mluvčí ministra zemědělství Martin Severa.

Farmáři nebudou vzhledem k nižším přímým platbám konkurenceschopní v prodeji svých výrobků na společném unijním trhu, řekl Papež. Také podpora venkova zaostává za sliby kabinetu. Poukázal na to, že ve státním rozpočtu na letošní rok chyběly peníze na spolufinancování programů z EU. Dotace by měly více podporovat život lidí a nejen produkci. Nedostatky vidí Papež také v přípravě na čerpání peněz z unie. Se zpožděním byla například připravena agentura pro správu agrárních dotací i plány, na jejichž základě se čerpají strukturální fondy.
Podle předsedy Zemědělského svazu Miroslava Jirovského se nepodařilo stabilizovat rozměr zemědělství. Jeho propad pokračoval a rostlo záporné saldo agrárního obchodu, zhodnotil vývoj v době působení současné vlády.
Vytknout kabinetu lze zejména mimořádný nárůst byrokracie, míní předseda Asociace soukromého zemědělství Stanislav Němec. Jako příklad uvedl programy pro čerpání evropských fondů, které často představují tak rozsáhlý byrokratický kompilát, že člověk není schopen ho pojmout. Podnikatele také dusí narůstající byrokracie a legislativní smršť nových předpisů, v nichž se nejsou schopni vyznat ani státní úředníci, dodal Němec.
Vláda podle mluvčího ministra zemědělství Martina Severy udělala maximum možného. Výrazně se podle něj zvýší příliv podpor do zemědělství. Vyjednané kvóty a výrobní limity odpovídají stavu českého zemědělství a dotační programy podpoří další žádoucí restrukturalizaci odvětví, uvedl Severa.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down