24.06.2008 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda znovu o družstevním majetku

Ministr zemědělství Petr Gandalovič vládě znovu předloží návrh zákona o vypořádání majetku zemědělských družstev, ke kterému měla v dubnu výhrady Legislativní rada vlády (LRV). Agroweb o tom informoval mluvčí MZe Petr Vorlíček, podle kterého by vláda měla upravený materiál projednat příští týden.

Návrh nařizuje právním nástupcům zkrachovalých družstev vyplatit bývalým podílníkům finančním vypořádání. Některé zemědělské podniky by tak musely vyplatit i desítky milionů korun.
"Předložím vládě upravenou verzi, která zapracovává připomínky LRV. Její předseda mi přislíbil, že projednání této verze v kabinetu podpoří," sdělil Gandalovič.
Na základě zákona by měly být vyplaceny nároky podílníkům družstev, kteří se rozhodli pro finanční vypořádání a jejichž družstva v průběhu sedmileté ochranné lhůty zanikla nebo z nich byl majetek vyveden do jiných společností. MZe odhaduje celkový počet poškozených osob na 100.000, vypořádat by se měl majetek v hodnotě 12 miliard korun.
Gandalovič bude mít na jednání vlády připravenu i náhradní variantu, která počítá s částečnou nápravou křivd. "Předpokládá odškodnění oprávněných osob ve výši jedné třetiny jejich nároků, maximálně však do sto tisíc korun. Tím by se podařilo alespoň částečně napravit nespravedlnost způsobenou v minulosti," uvedl ministr.
Proti původnímu návrhu transformačního zákona se vyslovil předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský. Návrh označil za protiústavní. Stát podle něj nemůže do převzetí závazků nutit nové společnosti, které sám uznal. Jirovský odhadovanou sumu považuje za nadhodnocenou, celkové nároky podle něj činí přibližně deset miliard. Z nich sedm miliard navíc podle něj připadá na nároky vůči existujícím družstvům, jejichž vyrovnání v současnosti probíhá.
Problém podle Jirovského existuje jen v případě družstev, která se do roku 1999 dostala do konkurzu, nebo z nich byl majetek vyveden do jiných společností. Na taková družstva připadají přibližně tři miliardy korun a ty by měl zaplatit stát, míní Jirovský.
Výhrady k zákonu měli i sami restituenti. "Peníze chci do roka. Kde se vše vydrancovalo, musí platit stát," uvedla již dříve místopředsedkyně Svazu restituentů ČR v zemědělství Miloslava Pešková. Navíc mnozí z nich chtějí, aby se vyplácená částka valorizovala.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down