30.08.2004 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vládní cíle pro venkov

Zlepšovat podmínky pro kvalitní život na venkově a respekt k životnímu prostředí je jednou z deseti priorit nové vlády, která minulý týden dostala důvěru Poslanecké sněmovny. Kabinet Stanislava Grosse se ve svém programovém prohlášení mimo jiné zavazuje, že zlepší podmínky pro podnikání a vymahatelnost práva, podpoří malé a střední podniky.

V pasáži věnované zemědělství a venkovu vláda slibuje, že bude usilovat o to, aby ve venkovském prostoru byly zemědělství a venkov schopny plnit nejen funkce produkční, ale také environmentální a sociální. Podepsala se také pod závazek, že podpoří spravedlivou soutěž českých zemědělců v evropském konkurenčním prostředí. V těchto záměrech Grossova vláda přebírá štafetu po týmu Vladimíra Špidly, jehož prohlášení začínalo stejnými slovy. Změnou je, že se již nemluví o rozměru zemědělství. Důležitá je věta, že vláda zajistí plné spolufinancování evropských programů.
Stejně jako předchozí vlády, včetně Zemanovy i Klausovy, chce nově jmenovaný kabinet přispět k dokončení restitučních a transformačních procesů v zemědělství. Opakuje se rovněž slib urychlit pozemkové úpravy, podporovat integraci zemědělců do odbytových družstev.
V programu podepsaném premiérem Grossem se nově objevuje ochota podpořit propojení zemědělské prvovýroby a zpracovatelského průmyslu. Dále snaha zvýšit prostřednictvím propagačních kampaní spotřebu domácí produkce. Vláda chce na venkově posílit rozmanitost hospodářských činností, zlepšit občanské vybavení a služby, životní prostředí a zaměří se tu také na vytvoření nových pracovních míst a na zlepšení podmínek pro život rodin a mladých lidí. Venkov má ve vládním programu o trochu více prostoru, než jaký mu věnovala vláda předchozí. Od ní je převzatý příslib podporovat harmonický rozvoj venkovských oblastí, včetně krajových a lokálních specifik. Novinkou je podpora rozvoje cestovního ruchu, agroturistiky a s tím souvisejících služeb. (Pozn. red.: plné znění programového prohlášení otiskujeme na straně 22.)
Část programu týkající se zemědělství a venkova zkritizoval ve sněmovně před hlasováním o důvěře vládě stínový resortní ministr ODS Jiří Papež. Jednotlivé body označil za obecné fráze a poukázal na neprovázanost jednotlivých kapitol. „Vládní prohlášení vůbec nereaguje na reformu společné zemědělské politiky unie a neuvádí postoj České republiky v tomto procesu,“ postrádá Papež. Prohlásil také, že vládě chybí jasná představa o koncepci pro venkov a není vůle cokoliv změnit.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down