10.02.2009 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vládní novela zákona o převodu pozemků

Vláda včera schválila novelu zákona o podmínkách převodu zemědělských a lesních pozemků. Jak Agroweb informoval tiskový mluvčí MZe Petr Vorlíček, nový zákon má státu umožnit převádět bezplatně na obce lesní pozemky o rozloze až 50 hektarů, namísto současných deseti. Novela dále upřesňuje některá pravidla prodeje zemědělské státní půdy. Návrh nyní poputuje k projednání do parlamentu.

Převáděním lesních pozemků dochází k takzvanému scelování, procesu, který má podle MZe zabránit roztříštěnosti jejich vlastnictví a usnadnit tím hospodaření v lesích. V případě, že státní lesní pozemek je obklopen lesy patřícími obci, může stát les na obec převést a případně naopak obecní les uprostřed státního může být převeden na stát.
"Není efektivní obhospodařovat malé kousky lesa, které jsou obklopeny pozemky jiných vlastníků, je proto logické takové malé lesy například směnit nebo převést na obce," uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič. Zároveň popřel, že by navržená změna měla umožnit zahájení privatizace státních lesů.
Stát u nás vlastní zhruba 60 procent lesů, většinu jeho lesního majetku spravuje státní podnik Lesy České republiky. Výměra státních lesů se do roku 2002 trvale zmenšovala, předloni se rozrostla o devět tisíc hektarů na celkových 1,348 milionu hektarů. Plocha státních lesů se měla zvětšit i v loňském roce.
Podíl státních lesů je v ČR v rámci Evropy nadprůměrný. Podle odborníků však vyplývá z historického vývoje. Stav ovlivnila zejména první pozemková reforma a Benešovy dekrety.
Gandalovič v minulosti připustil možnost budoucí privatizace části státních lesů. Několikrát také zopakoval, že současná vláda privatizaci státních lesů nestihne. Podle plánu legislativních prací by mělo ministerstvo do konce roku předložit vládě návrh zákona o správě státního lesního majetku, který má problematiku státních lesů samostatně řešit.
Včera schválená novela také upravuje podmínky pro začínající zemědělce, kteří vlastní v katastrálním území obce, v níž hospodaří nebo v sousedním katastrálním území, alespoň deset hektarů půdy. Ti budou stejně tak jako v současnosti upřednostněni při nákupu další půdy. Budou ale muset prokázat, že na pozemku skutečně do roka od jeho získání začali hospodařit. "V opačném případě může stát od smlouvy o prodeji pozemků odstoupit. Stát má současně předkupní právo při dalším prodeji těchto pozemků," dodal Vorlíček.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down