Vládní předloha by mohla mít negativní dopad na vinařské školy

Vládní předloha, která má kromě kouření omezit prodej a podávání alkoholu, by mohla mít neblahý účinek pro studenty valtické vinařské školy a dalších gastronomických oborů. Uvedl to poslanec a bývalý starosta Valtic Jiří Petrů. Podle něj se studenti těchto oborů musí naučit manipulovat při práci s alkoholem, což by jim zákon znemožnil. S předsedou ústavně-právního výboru Jeronýmem Tejcem se proto dohodl na pozměňovacích návrzích, které tomu mají zamezit.

Poslanci by měli o zákonu rozhodnout v březnu. Ten mimo jiné zakazuje prodej a podávání alkoholu ve školách. "Striktní položení v zákoně by mohlo učinit problém ve vinařské škole, kde se studenti učí, jak vyrábět a degustovat víno. Existují také gastronomické školy, kde se lidé učí pracovat s alkoholem. Budeme v tom muset ještě hodně bojovat," uvedl Petrů. Některé školy podle něj navíc pronajímají v rámci vedlejší hospodářské činnosti některé své prostory pro různé akce, kde se pije alkohol, což už by také nebylo možné. Podle Petrů by tak školy mohly přijít i o peníze. Poslanec považuje zákon za velký zásah do spolkové činnosti a zvyklostí občanů především na jižní Moravě, která je vinařským krajem. "Máme u nás akce určené ke konzumaci alkoholu, jako košty vína a pálenek, ale není to v tom zákoně vyjmenováno jako povolené, takže by se akce nemohly konat," uvedl Petrů. Pozměňovací návrhy, které probral s poslancem Tejcem, by podle něj měly zabránit likvidaci akcí na jižní Moravě.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down