Vlastníci žádají vládu o podporu adaptace lesů na klimatickou změnu

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL) žádá vládu České republiky, aby dostála svému prohlášení a na program podpory adaptace lesních ekosystémů na klimatickou změnu poskytovanou vlastníkům nestátních lesů za roky 2022 až 2027 uvolnila ze státního rozpočtu 1,035 miliardy korun na opatření provedená vlastníky lesů v roce 2022. Zároveň by měla zohlednit výdaje na realizaci programu při přípravě návrhu státního rozpočtu v kapitole Ministerstva zemědělství každoročně v letech 2024 až 2028. Sdělila to PR manažerka SVOL Jana Divišová. 

Připomněla, že kůrovcová kalamita mimořádného rozsahu jenom za roky 2018– 2020 způsobila v českých lesích obrovské ekonomické škody, které byly odhadnuty na 100 miliard korun, a to bez škod na mimoprodukčních funkcích. Vlastníci lesů chtějí zvyšovat odolnost svých lesů a adaptovat je na změny klimatu, zakládat druhově, věkově i prostorově pestřejší lesní porosty a posilovat biodiverzitu, ale sami nemohou nést důsledky všech těchto finančně náročných opatření jdoucích nad rámec zákonných povinností podle lesního zákona. Aby naše lesy byly i do budoucna schopné poskytovat společnosti všechny mimoprodukční funkce, je nutná ekologická, ekonomická i sociální udržitelnost péče o les. „Program adaptace by měl překlenout období, než budou realizovány platby za mimoprodukční funkce lesa, s nimiž počítá schválená Koncepce státní lesnické politiky. SVOL tento počin ministerstva přivítal, ale návrh předložený počátkem roku 2022 byl pro nás zklamáním, a to z důvodu některých nereálných očekávání, požadavků odtržených od praxe, snížení výnosů a vysoké administrativní zátěže žadatelů. Přestože k zásadním změnám programu již nebyl prostor, přijaté návrhy změn ze strany SVOL významně přispěly k realističtějšímu nastavení nového programu a vlastníci lesů ohlášení do programu v roce 2022 již začali podmínky programu naplňovat,“ přiblížil předseda SVOL Jiří Svoboda.  „Vzhledem k tomu, že Evropská komise stanovila během notifikačního procesu jako podmínku pro poskytnutí podpory pětiletý závazek žadatele, a vlastníci lesů budou mít možnost přihlásit se do programu již pouze v roce 2023, je pro naplnění ambic programu rozhodující to, aby stát po dobu pětiletého závazku vlastníkovi lesa – žadateli garantoval avizovanou sazbu podpory 4,22 Kč na hektar a den,“ zdůraznil předseda SVOL. Bez garance výše sazby a zajištění finančních prostředků po celou dobu programu, předpokládá se každoročně zhruba jednu miliardu korun, nemá program šanci své poslání v oblasti adaptace lesů na klimatickou změnu naplnit.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down