01.12.2008 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vlastníci na okraji zájmu

Kvůli špatnému hospodaření v krajině a chybějící potřebné legislativě ztrácejí vlastníci půdy každoročně majetek v hodnotě desítek miliard korun. Sdělil to předseda Svazu vlastníků půdy České republiky František Janda. Důvodem snižování její hodnoty je podle svazu zejména eroze, kterou bylo znehodnoceno přibližně 20 procent zemědělské půdy, zhutňování kvůli špatnému obhospodařování a také nálety dřevin. Ve svém důsledku dochází ke snižování hodnoty veřejného zboží, které půda dokáže vyprodukovat.

Výkonný místopředseda Jaroslav Vízner připomněl, že v ČR je přibližně 4,2 milionu hektarů zemědělské půdy, z toho je 90 procent pronajímáno.. „Vlastník je ale v tomto směru vytlačen na periferii zájmu. Veškerá práva spojená s půdou přebírá uživatel,“ konstatoval. „Nájemní smlouvy v zemědělství připravuje většinou nájemce a sám si stanovuje podmínky nájmu. V mnoha případech jsou tyto smlouvy prakticky nevypověditelné,“ poznamenal Vízner s tím, že tímto pro vlastníky nevyhovujícím způsobem je podepsána většina smluv. Navíc podle něj několik tisíc hektarů je využíváno bez řádné nájemné smlouvy. Vlastník přitom většinou nemůže mluvit do toho, zda a komu je půda dále pronajímána a kdo na ní vůbec hospodaří. Přitom před zákonem za pozemky odpovídá vlastník, připomněl místopředseda.
Tento stav je podle svazu neudržitelný. „Půda potřebuje jednoho hospodáře a tím musí být jednoznačně vlastník pozemku,“ prohlásil Janda. Proto chce svaz pomoci vlastníkům půdy při uzavírání nájemních smluv, informacemi o ochraně půdy, či daňovým a finančním poradenství. „Budeme také usilovat o to, aby se dodržovala litera správné zemědělské praxe a půda fungovala tak, jak má,“ doplnil Michal Pospíšil.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down