Vlastníci soukromých lesů žádají snížení minimální výměry honitby na polovinu

Vlastníci nestátních lesů žádají ministerstvo zemědělství, aby v chystané novele zákona o myslivosti snížilo minimální výměru vlastní honitby z nynějších 500 hektarů na 250 hektarů. Svou honitbu by pak mohlo mít víc majitelů lesů, což by jim umožnilo lépe předcházet škodám způsobeným zvěří na porostech. V Humpolci to na valné hromadě Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) – komory soukromých lesů řekl předseda komory Richard Podstatzký.

"Víme všichni, že téma novelizace zákona o myslivosti spustila kůrovcová kalamita. S ohledem na ty obrovské plochy, které se snažíme obnovit, vznikla potřeba narovnat stavy zvěře s jejím okolím, snížit tyto stavy spárkaté zvěře," řekl Podstatzký. Návrh, který představilo ministerstvo zemědělství v polovině tohoto měsíce, podle něj nenaplňuje vládní prohlášení o posílení pravomoci vlastníků půdy a hospodářů v organizaci honiteb.
Požadavek SVOL na snížení výměry vlastní honitby na 250 hektarů označil předseda komory za kompromis. "V Rakousku je minimální výměra od 115 hektarů a v Německu dokonce od 75 hektarů," řekl.
Hlavním cílem novely zákona o myslivosti je podle ministerstva zemědělství snížení stavů dlouhodobě přemnožené spárkaté zvěře, digitalizace správy myslivosti a posílení práv vlastníků pozemků. Při představení novely zákona zástupci ministerstva uvedli, že lze očekávat, že o některých hodně diskutovaných tématech se rozhodne při projednávání ve Sněmovně. Podstatzký dnes řekl, že to je alibismus a důsledek lobbingu Českomoravské myslivecké jednoty na ministerstvu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down