Vlastník půdy by měl mít povinnost před jejím prodejem informovat zemědělce

Ministerstvo zemědělství připravuje novelu zákona, podle které by měl vlastník půdy 30 dní před jejím prodejem povinnost informovat zemědělce, že má k prodeji dojít. Příští rok by ji chtělo předložit do meziresortního připomínkového řízení. Uvedl to první náměstek ministra zemědělství Jiří Jirsa na agrosalonu Země živitelka. Bude ale záležet na příštím ministrovi a složení Poslanecké sněmovny po podzimních volbách. Ministerstvo reaguje na dlouhodobou diskusi o předkupním právu pro zemědělce, jež žádá třeba Agrární komora ČR.

Majitel půdy by měl za povinnost zapsat údaj o informování zemědělce do katastru. Podle Jirsy by měl majitel půdy i v rámci normální lidské komunikace nabídnout možnost odkupu například zemědělci po desetiletí hospodařícímu na jeho pozemku.

Zemědělci by se tak nemělo stát, že mu nový majitel, o kterém ani prakticky neví, náhle zdraží pacht, případně nájem.

Zemědělec by pak měl měsíc na to, aby si případně sjednal půjčku či jinak sehnal peníze. Zároveň by chtěl resort podle náměstka znovuobnovit devizový zákon, kterým by zakázal lidem, kteří nejsou členové Evropské unie, nabýt zemědělskou půdu v ČR. Kromě výjimek typu dědění, spoluvlastnictví manželů a podobné záležitosti, dodal náměstek. Nebyly by tedy možné investiční nákupy například od spekulantů z asijských zemí, jako je Čína.

Úřad by chtěl v příštím roce předložit mnoho novel, které současná sněmovna již nestihne schválit. Mezi nimi mimo jiné právní úpravu lesnicko-dřevařského fondu, novelu, kterou by se řešila nezcizitelnost českých státních lesů či novelu mysliveckého zákona. Záležet však bude na volbách a novém ministrovi.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down